Prusa Slicer

Wiki říká:  Slic3r je svobodný software pro tzv. 3D slicing objektů pro 3D tiskárny. Program generuje G-code z 3D CAD souborů (STL nebo OBJ). Hotový G-code soubor se nahraje do 3D tiskárny a ta jeho vykonáním vytvoří fyzický objekt. K roku 2013 zhruba polovina  3D tiskáren testovaných Make Magazínem podporuje program Slic3r.

Společnost Prusa spravuje svou vylepšenou verzi sli3eru pojemnovanou Prusa Slicer (Dříve Sli3er PE) a nabízí ji také pod svobodnou licencí zdarma.

Rebelix X2/S Dual Upgrade

Napsal uživatel Stopka dne

Už je to pět let co jsem naposledy aktualizoval svou 3D tiskárnu. Od té doby se kolem tiskáren stihlo vyvinout spoustu vylepšení a leccos zlevnilo na přijatelnou cenu pro obyčejného domácího kutila jako jsem já. Mou tiskárnou za tu dobu prošla taky spousta výtisků a tak se na několika dílech začala projevovat jejich opotřebovanost. Přišel tedy čas na generální údržbu.

Součástka do výtahů

Napsal uživatel Stopka dne

Byl jsem požádán abych vytiskl náhradu poškozené součástky výtahu. Nevím přesně kam díl na výtahu patří, ale zdá se že jde o kryt reproduktoru nouzového telefonu.

Původně jsem chtěl jít navěc tradičním postupem. Naskenovat starý díl běžným 2D skennerem. Obtáhnout obrysy v programu Inkscape a získat tak vektorové cesty. Exportovat cesty do Openscadu a tam pomocí série extruzí a sjednocení, rozdílů a dalších operací nad vektory seskládat výsledný 3D model.

Vykrajovátka na cukroví

Napsal uživatel Stopka dne

Před vánoci 2017 jsme měli sraz s lidma z LDTPardubice a já tam chtěl přinést nějaké tradiční cukroví, ale v netradičním tvaru. Cukroví ve tvaru loga LDTPardubice. V té samé době jela přítelkyně navštívit své přátele v Sorii ve Španělsku a měla podobný nápad: tradiční cukroví ve tvaru jejich Sorijského koníka.

Krabička LDTPardubice

Napsal uživatel Stopka dne

Před vánoci 2017 jsme měli sraz LDTPardubice. Dohodli jsem se, že zorganizujeme rozdávání dárků formou "tajný santa": každý něco přinese, dá to pod stromeček a každý si z podstromečku zase něco jiného vezme/vylosuje. A tak jsem hledal něco zajímavého, co bych mohl darovat. A přišel jsem s touto krabičkou s logem LDTPardubice.

Fotografii hotové krabičky už nemám, ale přidal jsem alespoň náhled z programu OpenScad.

Krytka na řidítka

Napsal uživatel Stopka dne

Na svém kole jsem ztratil takovou tu malou plastovou krytku na řidítkách. Ten čudl co zakrývá z boku otvor v trubce. Využil jsem tedy situace k tomu, abych řidítka ozdobil mými iniciálami a abych vyzkoušel dvoubarevný tisk na mé nově aktualizované tiskárně. Vytvořil jsem tedy upravitelný model krytky, takže pomocí změny parametrů v OpenScad souboru, nebo pomocí webové aplikace Customizer na serveru Thingiverse lze přizpůsobit kryku k uzavření téměř jakéhokoliv otvoru.

Rukojeť razítka

Napsal uživatel Stopka dne

Tělo razítka s upravitelnými rozměry. Upravy lze provést změnou parametrů  přímo v OpenScad zdrojovém souboru, nebo pomocí webové aplikace Customizer serveru Thingiverse,

Upravitelný řemínek k hodinkám

Napsal uživatel Stopka dne

Jednoduchý řemínek pro původní hodinky Pebble. Řemínek je ale upravitelný a tedy přizpůsobitelný všem běžným šířkám řemínků. Přizpůsobit lze pří změnou parametrů v OpenScad ztdrojovém souboru, nebo pomocí nástroje Customizer na serveru Thingiverse.

Řemínek je navžen tak, aby šel vytisknout v celku, tedy články se vytisknou již propojené mezi sebou a lze je rovnou po vytištění nasadit na hodinky s použitím standardní osičky.

Rebelix X2/S

Napsal uživatel Stopka dne

Sestavil jsem vlastní 3D tiskárnu založenou na open hardware RepRap tiskárně Rebelix X2 s vlastními přizpůsobeními. Tiskárna se skládá z plastových dílů vytištěných na obdobné tiskárně (využil jsem k tomu tiskárnu na ČVUT), standardních hliníkových profilů, nerezových tyčí a kupy  šroubků a matiček.