Součástka do výtahů

Napsal uživatel Stopka dne Ne, 02. 05. 2021 - 12:00

Byl jsem požádán abych vytiskl náhradu poškozené součástky výtahu. Nevím přesně kam díl na výtahu patří, ale zdá se že jde o kryt reproduktoru nouzového telefonu.

Původně jsem chtěl jít navěc tradičním postupem. Naskenovat starý díl běžným 2D skennerem. Obtáhnout obrysy v programu Inkscape a získat tak vektorové cesty. Exportovat cesty do Openscadu a tam pomocí série extruzí a sjednocení, rozdílů a dalších operací nad vektory seskládat výsledný 3D model.

Jenže vyšla nový verze Inkscape 1.0.0 a plugin pro export svg do Openscad již nikdo neudržuje. V tuhle chvíli jsem dostal nápad vyzkoušet nḿnou nově objevený program FreeCAD. Tvar součástky je jednoduchý, proto ideální pro první pokusy s novým nástrojem.

A funguje to náramně. Začal jsem shlédnutím několika výukových videí na YouTube1,2,3, abych zjistil jak se s tím má pracovat a jak použít základní extruze.A pak to šlo ráz na ráz. Výsledný model lze rovnou exportovat do souboru amf, který můj Prusa Slicer podporuje. Takže šup s tím do tiskárny a voila, první pokus a hned úspěch. Díl perfektně pasuje do svého potikusu. Jasně, tisk samotná potřebuje ještě trochu poladit (na obrázcích je opravdu první experimentální výtisk), ale model je v pořádku. Myslím že FreeCAD budu používat častěji.

Média
Další obrázky