Svatební web
V září jsem se ženil, měli jsme pozváno kolem 120 hostů a nejrychlejší způsob, jak hromadně předat ucelené a aktuální informace všem naráz, byl odkázat svatebčany na web.
Sem házím projekty na kterých pracuju při svém normálním zaměstnání. Jsou to většinou věci, které dělám bez finanční odměny, tedy jako svůj koníček, pro svou vlastní potřebu, jako výpomoc nejužší rodině nebo prostě jen ze zvědavosti či zájmu vyzkoušet novou technologii nebo nástroj.
V září jsem se ženil, měli jsme pozváno kolem 120 hostů a nejrychlejší způsob, jak hromadně předat ucelené a aktuální informace všem naráz, byl odkázat svatebčany na web.
V rámci svého postupného odstřihávání od služeb Googlu jsem přestěhoval své kalendáře do vlastní instance Nextcloud.
Nextcloud je opensource platforma, do které lze instalovat moduly zajišťující různé služby podle potřeby. Cílem Nextcloudu je být plnohodnotnou náhradou souborového úložiště a kancelářských aplikací od Google, Microsoft či Apple.
Přítelkyně s kamarády a kamarádkami pravidelně spolupořádá předvánoční koncert pro další kamarády a kamarádky. Je to vždycky úžasná akce, která hned hodí člověka do vánoční atmosféry. Jelikož ale neumím zpívat, ani hrát na hudební nástroj ani jinak zvučit, rozhodl jsem se přispět tím co umím. Udělal jsem jim malý webík s informacemi o koncertě, o účinkujících a o písničkách.
Už je to pět let co jsem naposledy aktualizoval svou 3D tiskárnu. Od té doby se kolem tiskáren stihlo vyvinout spoustu vylepšení a leccos zlevnilo na přijatelnou cenu pro obyčejného domácího kutila jako jsem já. Mou tiskárnou za tu dobu prošla taky spousta výtisků a tak se na několika dílech začala projevovat jejich opotřebovanost. Přišel tedy čas na generální údržbu.
Vytvořil jsem prezentační web architektce Michaele Štádlerové. Vzhled vychází z jejího tištěného portfolia. Líbilo se mi strohé technické pojetí a proto jsem stejný vzhled přenesl i na web. Vzhled je tedy jen založen na velkých bílých plochách a pěkné typografii. Důležitý je tak výběr pěkného písma a strohé černé barvy s modrým akcentem. To vše dává vyniknout velkým technickým výkresům a modelům.
Mám rád otevřené a federalizované technologie a tak jsem hledal i otevřenou sociální síť. Chtěl jsem něco co bude fungovat jako email. Každý si může vybrat, jestli svou schránku založí na Gmailu nebo třeba na Seznamu, nebo si spustí vlastní mailový server. Je totiž jedno, kde si ji založí. Zpráva od uživatele jednoho poskytovatele prostě dorazí do schránky jinému uživateli jiného poskytovatele.
Koupili jsme si do obývacího pokoje obyčejnou stojací lampu Vidja z Ikey. Všechno osvětlení v pokoji je již napojeno do domácího systému a tedy vzdáleně ovladatelné, a tak bych chtěl i tuto lampu připojit.
Koupili jsme si nové poličky nad postel. Nic zvláštního, prostě Ikea. Ale hned po přivrtání na zeď jsem věděl, že pod ně budu potřebovat přidat lampu v podobě LED pásku. Když říkám lampu, myslím stmívatelnou chytrou lampu připojenou do mého domácího systému.
Byl jsem požádán abych vytiskl náhradu poškozené součástky výtahu. Nevím přesně kam díl na výtahu patří, ale zdá se že jde o kryt reproduktoru nouzového telefonu.
Původně jsem chtěl jít navěc tradičním postupem. Naskenovat starý díl běžným 2D skennerem. Obtáhnout obrysy v programu Inkscape a získat tak vektorové cesty. Exportovat cesty do Openscadu a tam pomocí série extruzí a sjednocení, rozdílů a dalších operací nad vektory seskládat výsledný 3D model.
Všechny moje osobní i firemní počítače běží na Arch Linuxu s šifrovanými úložišti. To přináší nepohodlí v podobě nutnosti zadávat dvě hesla při startu počítače. Jendo odemkne šifrované úložiště, druhé mě přihlásí k uživatelskému účtu. Neexistuje způsob jak odemknout systémový disk automaticky? Například moderní telefony taky šifrují svá úložiště a heslo se pro jejich odemčení nezadává.
A je to tu zase. Zase se blíží další ročník pardubického letního tábora a zase jsem byl pověřen tvorbou loga na trička. Každý rok děti dostávají suvenýr v podobě tematického trička. Letos je téma o vědcích, kteří cestují po světe a rozvážejí lék na pandemii. Ano inspirace je jasná, ale hlavní zábava by měla spočívat v cestování po světe a v seznamování se s novými kulturami navštívenými našimi malými vědci.
V průběhu času se seznam webů které spravuji poměrně rozrostl. Všechny jsem je postavil na opensource projektu Drupal, takže když vyjde nová verze Drupalu nebo některého z jeho rozšíření, začne pro mě pravidelné kolečko aktualizací.
Již léta provozuji pro soukromé účely aplikaci, která má na starosti automaticky na Fleru propagovat zboží. Prvně jsem si na to napsal rozšíření do prohlížeče Opera, později jsem přešel na Chrome a tak jsem i rozšíření upravil pro Chrome. Web se ale posunul a mé rozšíření tak jak bylo navrženo už nefunguje správně a oprava se zdá být náročná.
Byl jsem opět požádán o návrh loga pro další ročník tábora. Téma ročníku se točí kolem mimozemské návštěvy, která se nemůže bez pomoci malých táborníků dostat zpět na svou domovskou planetu. Děti trička dostávají jako odměnu na samém závěru tábora a tak motiv vyjadřuje moment loučení a úspěšného odletu vesmírných přátel zpět domů.
Vývoj systému Drupal 7 postupně ustává a tak všechny weby migruji na novější Drupal 8. Nyní se aktualizace dočkal web bytového družstva z roku 2015. Novější verze Drupalu má mnoho nekompatibilit, takže to s sebou často nese tvorbu nového vzhledu a náhradu některých zastaralých modulů jinými, modernějšími.
Už léta provozuju mamce, Petře Šípkové, webové stránky. Jde o dva weby, oba představují její dovednosti na fotografiích její tvorby. Jeden web je zaměřený na její květinářství, druhý na tvorbu šperků. Weby jsou vlastně jen fotogalerie s kontaktními informacemi.
Weby už léta fungují na CMS Drupal ve verzi 7, nyní jsem se jen rozhodl přemigrovat je na Drupal 8. Při té příležitosti jsem vytvořil nový skin postavený na Bootstrap 4.
Už je to nějaká doba, co jsem naposled pracoval na nějakém hardwarovém projektu. Navíc již dlouho jsem nosil v hlavě myšlenku postavit vlastní gimbal. Když v tom jsem náhodou narazil na někoho, kdo prodával 3 motory ke gimbalu za dobrou cenu. A to byl ten potřebný impus k tomu, abych se pustil do práce. Koupil jsem tyto motorky a začal studovat co vše je potřeba k řízení takového gimbalu.
Po šesti letech co vlastním doménu skorpils.cz se uvolnila doména skorpil.cz. Hurá, hned jsem si ji přeregistroval na sebe a všechny mé služby a projekty jsem na ní přesunul. S novou doménou to ale chtělo i osvěžit web co na doméně běží.
Sestřih těch nejlepších videí LDT Pardubice 2018 v Havlišově mlýně. Děkujem všem, kteří se na konání tábora jakkoliv podíleli a doufáme že se potkáme i na LDT 2019.
Hudba:
V roce 2018 byl náš LDT Pardubice na pirátské téma. Místo obyčejných bodů děti letos získávali mince z pokladu. A tak jsem se toho ujal a vytvořil sadu mincí s táborovým logem.