Mám rád otevřené a federalizované technologie a tak jsem hledal i otevřenou sociální síť. Chtěl jsem něco co bude fungovat jako email. Každý si může vybrat, jestli svou schránku založí na Gmailu nebo třeba na Seznamu, nebo si spustí vlastní mailový server. Je totiž jedno, kde si ji založí. Zpráva od uživatele jednoho poskytovatele prostě dorazí do schránky jinému uživateli jiného poskytovatele. Jinými slovy Alice na Seznamu může psát zprávy Bobovi na Gmailu, protože emailová služba je federalizovaná.
A tuhle vlastnost jsem hledal v oblasti sociálních sítí. Protože uživatelé na Facebooku mohou sledovat pouze jiné uživatele na Facebooku, ale nemůžou sledovat uživatele Twitteru. Na to si musí založit další účet na Twitteru.
Tak jsem objevil Fediverse. Sociální síť složenou z mnoha nezávislých poskytovatelů. Na výběr je hned několik typů serverů. Chceš psát krátké textové příspěvky ala Twitter? Je tu pro tebe na výběr řada Mastodon serverů. Nebo raději sdílíš obrázky a fotografie jako na Instagramu? Nevadí, můžeš si účet založit na některém z PixelFed serverů. Spíš než cokoliv nahráváš a koukáš na videa jako na YouTube? Tak by ti mohl vyhovovat některý z PeerTube serverů. A je to federalizované. Jako uživatel Mastodonu vidím na své zdi příspěvky lidí z ostatních serverů. Bomba.
Federalizace má samozřejmě i svá úsaklí. Jedním z nich je obtížnější hledání lidí ke sledování. Konvenční sociální sítě mají všechny své uživatele v jedné databázi, a tak lze snadno zjistit, zda je Pepík na Facebooku. Prostě zkusím zadat do hledacího pole Pepík. Fediverse nemá ale jednu společnou databázi. Část lidí má své účty v databázi u jednoho poskytovatele, třeba mastodon.social, dalších pár lidí má účet jinde, třeba na tilvids.tv.
A tak jsem si vytvořil malou webovou aplikaci. Ten prochází jednotlivé servery Fediverse a hledá na nich uživatele. Nalezené uživatele ukládá do jedné velké databáze a nad těmito daty lze pak vyhledávat. Pojmenoval jsem to Fedisearch. Odkaz na zdroj i na běžící fediserach je pod článkem.