Rebelix X2/S Dual

Napsal uživatel Stopka dne

První  verze tiskárny fungovala skvěle, ale postupem času mě začalo trápit několik drobností.

Hodně experimentuji s dvoubarevným tiskem a tiskárna mě svou jednou tryskou limitovala na použití dvou triků. Buď jsem musel vytisknout dva samostatné různě barevné objekty a ty poté slepit dohromady, nebo jsem musel ručně upravit G-Code aby si tiskárna v konkrétní vrstvě zažádala o výměnu plastu. Obě techniky fungují jen pro několik speciálních případů, složitější dvoubarevné objekty prostě takto vytisknout nešlo.

Dalším problémem byly pojistky na RAMPS desce. Ty měly fungovat tak, že při zkratu se zahřejí a jako následek toho rozpojí elektrický obvod. Po schladnutí zase vše funguje. Problém byl, že se pojistky zahřívaly příliš brzy a tak se tiskárna při největším odběru, tj při prvním nahřívání desky i trysky, rozpojily.

Posledním problémem byla vyhřívaná deska. Používal jsem desku přikrytou sklem. Aby na sklo tisknutý objekt po dobu tisku správně přilnul, musela se deska nejenom nahřát, ale i ošetřit tenkou vrstvou plastu. To znamenalo namazat sklo Koresem (ano tím lepidlem), rozpustit kousky plastu v acetonu, natřít vzniklou směsí desku a počkat až perfektně doschne. Nejen že to je otravný proces, ale ještě k tomu ta tenká vrstva plastu zůstávala na spodní straně objektu viditelná.

A tak jsem se rozhodl pro aktualizaci tiskárny. Jako základ jsem použil tiskárnu Rebelix X2 Dual, rozšíření Rebelix X2 o dvoutryskovou hlavu. Rozdíl je opravdu pouze v tiskové hlavě, která nese dva hnací motory a dvě vyhřívané trysky. Koupit jsem musel dvě nové sady tryska, heatstop, heatblok. Většinu dílů jsem ale mohl znovu použít, takže jsem jen dokoupil některé díly do páru (motor, větráčky, topné těleso, teplotní senzor...).

Trochu mě trápilo, že oproti původní, nemá dvoutrysková hlava možnost připevnění led přisvícení. Tiskárnu mám ve skříni, kde není moc světla a tak mi přijde možnost vestavěného svícení užitečná. Využil jsem tedy výhod open source a tiskovou hlavu jsem rozšířil o drobný díl, který nese svíticí led pásek.

Problém s pojistkami jsem vyřešil tak, že jsem původní pojistky z desky odebral a nahradil jsem je jiným řešením. Nově používám nožové pojistky běžné třeba z aut. Opět jsem k tomu musel mírně upravit plastový díl tiskárny, aby bylo kde pojistky uchytit.

Nepohodlí s vyhřívanou deskou jsem také úspěšně zvládl. Nyní místo skleněného povrchu používám povrch z PEI plastu. Ten má tu výhodu, že na něj plast dostatečně přilne bez jakýchkoliv úprav. Navíc jsem vyměnil i výhřevnou plochu desky za hliníkovou verzi, která lépe hřeje a lépe rozkládá teplo po ploše.

Výsledek tedy je, že mám nyní tiskárnu vylepšenou ve všech směrech. Kromě hlavních problémů se mi mimoděk podařilo vyřešit i pár drobností. Při výměně hlavy jsem lépe zorganizoval kabeláž, vylepšil chlazení elektroniky, nové trysky mají jiné uchycení, které je jednodušší na kalibraci. Když už jsem měl tiskárnu rozebranou, vyměnil jsem také několik poničených plastových dílů a vytvořil jsem si lepší držáky na cívky s plastem, díky čemuž se tiskárna lépe vtěsná do skříně. Úplně posledním vylepšením je připojení bluetooth modulu, takže tiskárnu je nyní možné ovládat bezdrátově. Prostě aktualizace je úspěšná, jdeme tisknout.

Seznam dílů jsem připsal do původního seznamu součástek.

 

Další obrázky